Když jsem se před několika lety poprvé setkala v časopise s metodou patchwork a s výrobky, které byly šity patchwork technikou, zaujala mě nejen barevnost a estetičnost, ale i různé techniky z grafického hlediska, kterými je možno vytvořit nesčetné množství vzorů. Následně mi děti naložily pod stromeček knihu o patchworku, kterou jsem dlouhou dobu prolistovávala...
Pak nastalo období zrání a po nějakém čase jsem se přihlásila na kurz šití ručního patchworku. Dělaly jsme techniku babiččina zahrádka, kterou jsem chtěla využít k vytvoření deky. Mé plány byly asi moc velké a ruční šití se mi zdálo zdlouhavé. Takže hned v patchworkovských začátcích vznikl nedodělek, který stále čeká na došití.
Po čase jsem objevila na internetu kurz strojově šitého patchworku a přihlásila jsem se. Najednou jsem znala víc a věděla, že je to jen minimum z toho, co lze v patchworkářské oblasti vytvořit. Následně jsem absolvovala i několik dalších kurzů a poznala kromě jiného i příjemný kolektiv žen se stejnými zájmy a nadšením pro patchworkování ;-) Na internetu je vidět mnoho úžasných výrobků od nadšených patchworkářek a to mě podnítilo k tomu, abych vám umožnila shlédnutí i mých patchworkových výrobků případně se s vámi touto cestou podělila o nějaké patchworkářské zkušenosti.
Momentálně jsem zde přidala fotky na moje patchwork výrobky, přehled absolvovaných patchwork kurzů a aktualizuji odkazy na stránky zabývající se patchwork technikou.
Patchwork (patch - záplata, vyrobeno ze záplat) je zvláštní technika sešívání látek. Jedná se o sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, že spolu vytvářejí větší geometrické vzory. Výsledný patchwork je pak spojen s dalšími vrstvami látky a je ještě ozdobně prošíván drobnými stehy. Prošitý patchwork se nazývá quilt. Původně se jednalo výhradně o ruční práci, dnes již existují speciální šicí stroje, na kterých lze patchwork vytvářet.
Původně vznikl patchwork mezi ženami amerických osadníků, které tímto způsobem chtěly zhodnotit zbytky látek nebo využít látky z již obnošených šatů. Dal se tak znovu použít i malý kousek vhodné látky. Dnes se patchwork vyrábí ze speciálních materiálů, které mají vhodnou barvu a obvykle jsou potištěny drobným vzorem. Základem bývá 100% bavlněná látka.
Dnes se stává technika patchworku opět velmi populární mezi spotřebiteli i mezi ženami, které mají patchwork jako své umělecké hobby.
Patchwork se nejčastěji používá k výrobě quiltů (deky, přehozy, polštáře), ale může být použit i pro výrobu batohů, textilních dekorací, teplých bund, kabátů a jiných oděvních doplňků.
Po druhé světové válce se zdálo, že techniky patchworku a quiltu již patří minulosti. V poslední době ale zájem o tuto textilní techniku prudce vzrůstá. Obrovskou popularitu získává patchwork a quilt zejména ve Spojených státech a Japonsku. Také v Česku vznikají patchworkové kluby, pořádají se přednášky a školení, výstavy a objevují se knihy i obchody s bohatou nabídkou různého zboží vyrobeného touto tradiční technikou.
Quilt (čte se kvilt) je prošívaná ozdobná deka, která se skládá ze tří částí. Vrchní díl deky tvoří barevný, ozdobný vzor, který je vytvořen technikou zvanou patchwork, vnitřní díl tvoří měká podšívka - vatelín a spodní díl tvoří vzorovaná nebo jednobarevná látka.
Všechny tři vrstvy jsou vzájemně spojené drobným prošívacím stehem. Tento prošívací steh neslouží pouze ke spojení jednotlivých vrstev. Funguje zároveň jako výrazý estetický prvek, neboť na přední patchworkové straně pomáhá zvýrazňovat ozdobné obrazce a na zadní jednobarevné straně quiltu vytváří vlastní ozdobný vzor.
Quilt se používá jako ozdobný přehoz přes postel, některé quilty se věsí na stěnu podobně jako tapisérie nebo gobelíny.
zdroj: wikipedia.cz